Co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz wystartować na giełdzie jako początkujący inwestor.

Co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz wystartować na giełdzie jako początkujący inwestor.

Chciałbyś rozpocząć inwestycje na giełdzie, ale nie wiesz, od czego zacząć. Podstawowe pojęcia i wskazówki pomogą ci w orientacji i odpowiedzą na najważniejsze pytania.

Inwestowanie pieniędzy na giełdzie może być jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie zrobisz, aby zabezpieczyć finansową przyszłość sobie oraz twojej rodzinie. Jest to niestety związane z pewnym ryzykiem. Mądrzy biznesmeni zawsze poświęcają sporo czasu na przeprowadzenie badań i uważną analizę każdej transakcji. Poniższe porady mogą pomóc ci w dokonaniu inwestycji, które będą procentować może nawet przez wiele lat.

Kiedy okaże się, że ulokowałeś kapitał w pewne zasoby i straciłeś trochę pieniędzy, nie panikuj i nie rób nierozsądnych posunięć. Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić, jest zbyt pośpieszne ponowne inwestowanie reszty swoich funduszy i łudzenie się, iż wkrótce nastąpi, gwałtowny wzrost na giełdzie.

Uważnie sprawdzaj swoje potwierdzenia handlowe. Po dokonaniu każdej transakcji otrzymasz zaświadczenie od brokera za pośrednictwem poczty elektronicznej lub e-mail. Przejrzyj je dokładnie, a jeśli znajdziesz błąd, natychmiast skontaktuj się z maklerem, w celu wniesienia poprawek. Przechowuj wszystkie dokumenty giełdowe ze względu na to, że mogą być potrzebne do celów podatkowych.

Akcje to znacznie więcej niż tylko kawałki papieru i musisz o tym pamiętać. Gdy kupujesz papier wartościowy, stajesz się właścicielem części własności danej firmy. Wszyscy akcjonariusze łącznie stają się wspólnikami, a każdy udział reprezentuje fragment majątku spółki.

Zastanów się nad zakupem, kiedy zaczniesz dostrzegać spadek cen. Jeśli natomiast wartość akcji, które już posiadasz, zaczyna spadać, twój instynkt prawdopodobnie podpowie ci, aby je upłynnić. Musisz być świadomy swojej tolerancji ryzyka i zacząć sprzedawać, dopiero gdy czujesz, że jest to konieczne. Spadające notowania mogą się okazać w rzeczywistości optymalnym czasem na zakup. Spróbuj kupować akcje po niskiej cenie, a gdy wartość ich wzrośnie, sprzedawaj, aby zwiększyć zysk.

Nie ustalaj cen docelowych dla swoich akcji. Zamiast tego ustaw zlecenie stop-loss. Zawsze mądrze jest planować najgorsze, mając nadzieję na najlepsze. Z tego powodu, gdy kupujesz nowe akcje, ustaw limit stop-loss na około 15 procent poniżej ceny zakupu. To jest moment, w którym zmniejszysz straty i dokonasz sprzedaży, zanim twoje papiery staną się zupełnie bezwartościowe.

Najlepszym rozwiązaniem dla niedoświadczonych inwestorów jest praca z maklerem w celu stworzenia najlepszego portfela dla ich konkretnych potrzeb. Makler może poprowadzić nowego inwestora w kierunku bezpieczniejszych transakcji, aby uniknął on utraty swoich funduszy. Zawsze sprawdzaj firmy brokerskie, aby porównać i ustalić najlepsze dla ciebie koszty i korzyści.

Dowiedz się, zrozum i zapamiętaj różnicę między wartością a ceną. Cena papierów wartościowych jest kwotą, którą zapłacisz za nie w momencie inwestowania. Wartość jest tym, co można założyć lub oczekiwać, podczas notowań na giełdzie lub odnosi się do dywidend wypłacanych przez firmę za akcje.

Ucz się na własnych błędach. Na giełdzie, podobnie jak w życiu, popełniasz błędy. Jeśli poświęcisz trochę czasu na przeanalizowanie swoich strat i wyciągnięcie z nich wniosków, mogą one doprowadzić do dużych zysków w dalszej części gry. Zwracaj uwagę na to, co zrobiłeś dobrze i co zrobiłeś źle, abyś mógł podejmować właściwe decyzje w przyszłości.

Upewnij się, że rozumiesz różnicę między byciem cierpliwym a upartym. Cierpliwość jest wtedy, gdy patrzysz na sytuację spółki, a nie na ceny akcji. Jeśli kupiłeś akcje, których wartość spadła, ale firma dobrze funkcjonuje, to znaczy, że jesteś cierpliwy. Jeżeli natomiast bagatelizujesz złe wieści o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej firmy, jesteś uparty i tym samym zmniejszasz swoje szanse na zyski. Musisz pamiętać, iż kupując akcje, stajesz się właścicielem fragmentu spółki, którą powinieneś bacznie obserwować.

Jak już wiesz, mądre inwestycje na giełdzie mogą być kluczem do zabezpieczenia przyszłości twoich finansów. Dlatego ważny jest czas, który poświęcisz, aby nauczyć się jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze. Kilka prostych wskazówek zawartych w tym artykule pomoże ci wystartować na giełdzie i dokonywać jedynie przemyślanych transakcji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments