Chciałbyś stać się inwestorem i zaistnieć na rynku tych wspaniałych osób

Chciałbyś stać się inwestorem i zaistnieć na rynku tych wspaniałych osób

Najpierw dowiedz się, czy to jest w ogóle dla ciebie i przeczytaj, dlaczego warto. Każdy chciałby zapewnić sobie trochę spokoju w życiu i to właśnie mogą zrobić inwestorzy. Jeśli ktoś jest wytrwały i ma cel, to uparcie dąży do celu i staje się niezależny. Może ty też chciałbyś wiedzieć, jak to zrobić i dlaczego warto?

Pieniądze przydają się zawsze i temu nikt nie zaprzeczy. Czasem będzie ich więcej, czasem mniej, a wydatki będą zawsze. Oczywiste jest, że pieniądze powinno się oszczędzać, aby nigdy ich nie zabrakło. Jednak czy da się coś zrobić, aby było ich coraz więcej? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim część oszczędności można inwestować i to jest właśnie sposób, na pomnożenie swojego majątku.

Każdy może inwestować

Polacy mają dość ciężkie wspomnienia, jeśli chodzi o sprawnie działającą gospodarkę, a także o budżet domowy. Przez lata ciężko było uzbierać jakąś większą sumę, a o życiu w wygodach nie było nawet mowy. W pewnym momencie w Polsce zaszła zmiana i mieliśmy o wiele więcej wolnego rynku. Powstała giełda, a po kilku latach kryzysu i prób stabilizacji gospodarki, wreszcie wszystko zaczęło się układać. Jednak te kilka lat destabilizacji wystarczyło, aby Polacy mieli ograniczone zaufanie, do instytucji typu GPW, a także do jakiejkolwiek formy inwestowania.

Na szczęście z roku na rok się to zmienia i mamy coraz większą liczbę inwestorów. Im młodsi ludzie, tym więcej uczą się o tym, że warto oszczędzać i inwestować pieniądze, jednak często ta wiedza pochodzi z własnej inicjatywy. Młodym niestety brak jeszcze wystarczających środków, aby zaczynać bardzo poważne inwestycje. Nie brakuje jednak inwestorów, którzy dorobili się całkiem niezłych majątków i to właśnie dzięki sprawnemu zarządzaniu swoim budżetem. Polacy muszą przestać się bać wkładania pieniędzy w ciekawsze inwestycje i muszą zaufać, że te pieniądze do nich wrócą. Można jedynie liczyć, że wraz z biegiem lat, taka sytuacja się zmieni.

Jeśli ktoś lepiej zgłębi zagadnienia, związane z inwestycjami, to dowie się, że nie jest to wcale takie ciężkie i w sumie może pozwolić sobie na to każdy, kto wyrazi, chociażby minimum zainteresowania i zaangażowania ze swojej strony. Wystarczy tylko trochę dobrych chęci i już można zaczynać poważne życie finansowe. Trzeba się przekonać o tym, że pieniądze nie muszą leżeć bezczynnie na rachunku bankowym i cały czas mogą na siebie pracować. Pieniądze leżąc, tracą swoją wartość, poprzez inflację, dlatego trzeba je angażować w różne procesy, abyśmy nawet poprzez oszczędzanie, nie tracili na nich.

Finanse, a już o inwestycjach nie mówiąc, to z pozoru skomplikowana dziedzina i właśnie tak ją postrzega duża grupa ludzi. Wszystko, co związane z finansami kojarzy się, jako coś, gdzie trzeba zaangażować się pod względem matematycznym, gdzie jest pełno wykresów, tabelek itd. a przyznajmy szczerze, że większość raczej za tym nie przepada. Tak naprawdę, aby zacząć inwestować, nie trzeba mieć zbyt dużych umiejętności matematycznych. Wystarczy tylko ta podstawowa wiedza i już z nią można zacząć działać.

Inwestować może każdy, niezależnie od swojego wieku. Oczywiście w niektórych wypadkach możliwość angażowania swoich środków, jest regulowana przez prawo, jednak chodzi tu jedynie o osiągnięcie pełnoletności, czego szybko można się doczekać. Do czasu, aż będzie można inwestować, zawsze można zacząć już oszczędzanie, które potem pozwoli na oszczędzanie większych kwot. Jeśli ktoś chciałby pomnożyć swój skromny majątek, a jest jeszcze niepełnoletni, to zawsze może się zdecydować na nieco inne inwestycje. Może to być inwestowanie w kruszce, w dzieła sztuki, czy też inne wartościowe przedmioty.

Inwestowanie można zacząć w każdym wieku, a tak naprawdę, to im wcześniej, tym lepiej. Oczywiście na początku będą to małe kwoty i może być ciężko, jednak w tym chodzi o to, aby wyczuć, jakim jest się inwestorem, a także nauczyć się, chociażby podstaw w praktyce. Wraz z długością okresu, w którym inwestujemy, będą rosły nasze umiejętności i miejmy nadzieję, że kapitał na koncie też. Teraz wystarczy tylko cały czas ćwiczyć i ćwiczyć, a po kilku latach będzie to bardzo duża pomoc dla budżetu domowego.

Czy to jest opłacalne?

Tak jak każdy interes, biznes, każde działanie na rynku, tak i inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem i wydatkiem. Jednak można być pewnym, że w dość krótkim czasie to wszystko może się zwrócić. Wystarczy tylko odpowiednio się zaangażować i starać osiągać jak najlepsze wyniki.

Ryzyko może być jednakowo bardzo duże, lecz także bardzo niskie. Wszystko zależy od sytuacji na rynku, dlatego właśnie warto ją obserwować. Dużo zależy także od naszych umiejętności. Mimo ryzyka warto jednak zainteresować się tematem i chociażby spróbować w tym swoich sił. Jedyny koszt, jaki prawdopodobnie trzeba będzie ponieść, to podatki, a także pierwsze próby i związane z nimi straty. Na tym będzie kończyło się całe ryzyko, jeśli odpowiednio się do wszystkiego przygotujemy. Oczywiście osoby, które od razu liczą na wielkie zyski, szybko mogą się sparzyć i stracić cały majątek, a nawet się zadłużyć.

Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie rozsądnych i racjonalnych decyzji. Dlatego też inwestować nie powinny osoby, które są niecierpliwe i pochopnie podejmują decyzje. Jeśli już taka osoba chce zacząć inwestycje, to należy się do tego dobrze przygotować. Najlepsza będzie nauka panowania nad emocjami, która będzie obejmowała między innymi nauka cierpliwości. To właśnie ta cecha pozwala na wyczekiwanie idealnego momentu, na kupno i sprzedaż inwestycji. Osoby stabilne emocjonalnie, mają o wiele łatwiej w życiu, niż te nieco nadpobudliwe i bardzo emocjonalne.

Wszystko jednak przychodzi z czasem, dlatego też nie ma czego się martwić i po prostu powoli się kształcić, licząc na własne zaangażowanie, które może przynieść zyski. Jednak sam charakter nie wystarczy, aby zacząć inwestować. Trzeba także nieco się do tego przygotować, czyli przede wszystkim zdobyć odpowiednie pokłady wiedzy.

Kiedyś nie było to możliwe, ale aktualnie dobrym sposobem na naukę inwestycji, jest nawet Internet. W tym wielkim źródle informacji można znaleźć dosłownie wszystko, od kursów inwestycyjnych, po strony, które w profesjonalny sposób przedstawiają wybrane przez siebie zagadnienia. Czasem jednak warto sięgnąć po tradycyjne formy zdobywania wiedzy i udać się do księgarni lub biblioteki, aby tam poszukać skarbnic wiedzy, które nawet czasem mimo swoich lat, dobrze mogą wytłumaczyć podstawy. Prócz książek i Internetu, warto także edukować się na tematycznych kursach.

Jeśli już zdobędziemy wystarczające pokłady wiedzy, to czas przejść do konkretów i na początku przygotować nieco gotówki. Możemy zdecydować się na różne formy inwestowania, które wcześniej można było sobie wybrać, między innymi czytając literaturę tematyczną. W zależności od tego, kto wybierze jaką inwestycję, będzie miał nieco inny zakres postępowania. Podając jednak przykład giełdy, to dla młodej osoby, będzie to dobry sposób na rozwinięcie skrzydeł, ponieważ giełda nie zawsze wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy, a może okazać się, że wbrew pozorom ktoś pokaże, że ma talent. Na giełdzie można także ograniczyć ilość kapitału, którą wydajemy i tracimy, ponieważ w złej sytuacji zawsze istnieje możliwość zamknięcia rachunku.
Na samym końcu wystarczy już, tylko aby pilnować inwestycji i skupić się na tym, by trafić w odpowiedni moment na sprzedaż. W przypadku kruszców, dzieł sztuki i nieruchomości, będzie podobnie, lecz kwoty mogą być nieco inne i trochę inaczej będzie wyglądało kupno i sprzedaż.

Po co inwestować?

Mimo ilości przedstawionych informacji niektórzy nadal mogą się zastanawiać, po co w ogóle oni mieliby inwestować i czy na coś im się to przyda. Taka faza niepewności jest w zupełności normalna i po prostu trzeba ją przełamać.

Jeśli komuś bardzo zależy na tym, aby miał bezpieczną przyszłość, a do tego życie na poziomie, to inwestycje są właśnie dla niego. Oczywiście można też oszczędzać, jednak te dwie rzeczy można bardzo dobrze ze sobą połączyć i dzięki temu ryzyko utraty pieniędzy jest ograniczone do minimum. Jeśli planujemy inwestować długoterminowo, czyli właśnie na życie, na ewentualne nieplanowane wydatki, czy też po prostu na emeryturę, to najlepiej jest zdecydować się na coś, co w dłuższym terminie będzie regularnie zwiększało swoją wartość. Giełda może być dobra, w przypadku dużych spółek, których jednak i tak trzeba potem pilnować. Najspokojniejszą opcją będą kruszce i nieruchomości, a także dzieła sztuki. Są to po prostu rzeczy, które częściej zyskują na wartości, niż tracą, dzięki czemu, gdy zajdzie taka potrzeba, to będą mogły być sprzedane i wykorzystane w osiągnięciu celu, czy też po prostu pozbycia się problemu.

Prócz spokojnej przyszłości możemy mieć oczywiście też inne cele, do których mogą między innymi należeć marzenia. Żyjemy po to, aby się spełniać, a nie tylko spędzać czas w pracy i tak naprawdę to mieć wolne tylko raz na jakiś czas. Marzenia same się nie spełnią, a my potrzebujemy do tego czasu i pieniędzy. Może nie jest tak zawsze, że aby uspokoić swoje pragnienie, potrzeba pieniędzy, jednak nierzadko są one drogą do spełnienia marzeń. Dlatego też warto mieć specjalne konto, na które będzie się odkładało wszelkie oszczędności właśnie na marzenia. Inwestowanie to sposób na szybsze zdobycie potrzebnych pieniędzy i zapewnienie sobie stałego źródła dochodu. Dlatego też inwestując, zarabiamy na swoje wydatki nawet w czasie wakacji, podróży itd. ponieważ pieniądze pracują cały czas, bez przerwy.

Niektórzy też inwestują dla samego inwestowania i również to jest jakiś sposób. Nie trzeba mieć jakiegoś swojego sporego celu, aby inwestować, ponieważ wystarczy sama idea. W ten sposób można po prostu nieco zaangażować budżet domowy, aby pieniądze w nim nie leżały bezczynnie. Tak zbierane pieniądze, kiedyś mogą się naprawdę przydać, czy to w razie nieszczęśliwego wypadku, czy też w razie jakiejkolwiek innej potrzeby.

Zrób to!

Nie ma chyba już na co czekać, tylko trzeba to zrobić. Im wcześniej zaczniemy zdobywać wiedzę o inwestycjach, tym szybciej zaczniemy inwestować i chyba właśnie o to chodzi. Warto się odważyć, ponieważ może to być świetna lekcja charakteru i może się okazać, że także świetny sposób na pomnażanie swoich pieniędzy.

Po prostu trzeba zacząć i nauczyć się wszystkiego, a potem będzie to już zwykły, ale dobry nawyk.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments